Get Adobe Flash player

Sekcja orienteeringu - czyli sportowych form orientacji w terenie w klubie MLKS „Echo”  Twardogóra powstała w dniu 24 stycznia 2005 roku. Jest to jedna z trzech sekcji w klubie (klub prowadzi ponadto działalność w lekkoatletyce i piłce siatkowej). Głównym pomysłodawcą sekcji  orienteeringu był Piotr Cych – trener biegu na orientację, wcześniej zawodnik „Śląska” Wrocław – czołowego klubu w Polsce w tej dyscyplinie sportu. Członkami sekcji są głównie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, na bazie której prowadzone są zajęcia.

Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu, w tym także w sobotę, kiedy to uczniowie wyjeżdżają na zawody lub na trening do lasu. Większość zawodników  to dziewczęta i chłopcy z czwartych, piątych i szóstych klas. Aktualnie w zajęciach uczestniczy około 20 dzieci. Oprócz ćwiczeń doskonalących posługiwanie się mapą w terenie, bardzo często organizowane są różnego typu gry i zabawy w okolicznym lesie.

 

historia sekcji

Zdjęcie przedstawiające trenerów i członków sekcji z 2005  roku
(kwiecień- Zawody Prima Aprilisowe w Lasku  Osobowickim we Wrocławiu

Pierwsze sukcesy

Zawodnicy klubu MLKS „Echo” Twardogóra odnieśli już pierwsze sportowe sukcesy pomimo, że szkolenie jest prowadzone tylko od października 2004. Pierwszy udział w zawodach przypadł na 1 kwietnia. We wrocławskim Lasku Osobowickim na zawodach Primaaprilisowych  pojawiliśmy się w składzie 20 osobowym i był to debiut dla niemal wszystkich zawodników klubu. Wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania, gdyż na 27 klubów w punktacji zespołowej zajęliśmy 6 miejsce!Startując w maju,do finału Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej (w eliminacjach udział wzięło ponad 700 osób), zakwalifikowaliśmy 10 osób. Są już też pierwsze sukcesy indywidualne (miejsca na podium w zawodach regionalnych).

Osiągnięcia wojewódzkie i międzywojewódzkie

Od wielu lat sekcja orienteeringu zdobywa po kilkanaście punktów w systemie współzawodnictwa sportowego i zaraz po sekcji LA jest najsilniejszą sekcją młodzieżową w powiecie oleśnickim (biorąc pod uwagę wszystkie dyscypliny sportowe). Także co roku zawodnicy sekcji zdobywają medale na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w biegu na orientację, zarówno w biegach indywidualnych, jak i sztafetowych.

 

Ogólnopolskie osiągnięcia

Niespodziewanym sukcesem rozpoczął się udział Pauliny Studzińskiej w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Toruniu, gdzie zawodniczka naszego klubu zdobyła złoty medal w biegu sprinterskim rozegranym w parku.

 

Organizacja zawodów

Klub MLKS „Echo” – sekcja orienteeringu była dwukrotnie organizatorem zawodów o zasięgu międzynarodowym (Grand Prix Polonia i Euro-orienteering). Od ośmiu lat organizuje także cykliczne zawody pn. „Echa Twardogóry”. W 2008 roku była także organizatorem Mistrzostw Polski w Rowerowej Jeździe na Orientację.

 

Codzienna działalność sekcji

W okresie szkolnym sekcja orienteeringu organizuje zajęcia dla dzieci. W dni powszednie w okresie jesiennym i zimowym są to zajęcia na sali sportowej, a w okresie letnim zajęcia w terenie. W soboty zajęcia zawsze odbywają się w lesie. Często członkowie sekcji wyjeżdżają na treningi i zawody poza miejsce zamieszkania.